İran’ın Şam Büyükelçisi: İsrail saldırısına hızlı, doğrudan ve güçlü karşılık verilecek

İran’ın Şam Büyükelçiliği’ne İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısında 2’si general 7 kişi öldü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi ile 5 yetkilinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Saldırının ardından İran resmi haber ajansı IRNA’ya açıklama yapan İran’ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, İsrail’in büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını F-35 savaş uçaklarından fırlatılan 6 füzeyle hedef aldığını belirtti.

Ekberi, İsrail’in saldırısına ülkesinin “hızlı, doğrudan ve güçlü” şekilde karşılık vereceğini söyledi.

SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MİKDAD, İRANLI MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, saldırıya uğrayan İran’ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesini ziyaret ederek İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı telefonla aradı.

Burada basına açıklama yapan Suriyeli Bakan, “Masumların ölümüne neden olan bu terör saldırısını şiddetli şeklinde kınıyoruz. Suriye, İran’ın yanında durmaya devam edecektir. İsrail’in bu saldırısı Gazze’de Filistin halkına karşı yürüttüğü savaşta yaşadığı sefil başarısızlığın bir göstergesidir” dedi.

ABD, SALDIRI KONUSUNDA BEKLEMEDE: ‘DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEMİZ LAZIM’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saldırıyı gördüklerini ancak şu aşamada İsrail ve bölgedeki ilgili ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü aktaran Miller, saldırıya ilişkin sağlıklı şekilde bilgileri toplamaya çalıştıklarını söyledi.

Saldırının İsrail tarafından yapıldığını teyit veya inkar etmeyen Miller, ilgili taraflarla görüşmelerinin ardından saldırının faili ve bölge için ne anlama gelebileceğine ilişkin değerlendirme yapacaklarını dile getirdi.

Miller, “Spesifik olarak bu saldırıya ilişkin yorum yapmayacağım çünkü bir sonuca ulaşabilmek için daha fazla bilgi edinmemiz lazım. Genel bir prensip olarak biz elbette bölgede tansiyonun yükselmesinden endişe duyarız. Bölgede çatışmanın yayılmasına neden olabilecek herhangi bir eylemden ötürü endişe duyarız” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir